Full Board of Directors

The TCC Full Board of Directors consists of 42 TCC tribal members elected by their village to represent their community and three officers; the Chief/Chairman, Vice President, and Secretary/Treasurer. The Full Board of Directors meets annually in Fairbanks to discuss issues important to the region, hold elections and adopt resolutions presented by the members tribes which will guide the organization through the coming year.

2018 Full Board of Directors

Lower Yukon Subregion

Tribe Director Alternate Director
Anvik Robert A. Walker Nathan Elswick
Grayling Ivan Demientieff Gabriel Nicholi, Jr.
Holy Cross Alfred Demientieff Eugene Paul
Shageluk Roger Hamilton, Sr. Franklin Benjamin
 

Upper Kuskokwim Subregion

 Tribe Director Alternate Director 
 McGrath Alice Dale Betty Magnuson
 Medfra none none
 Nikolai Doug Tony Nick Alexia, Sr.
 Takotna Thomas Abraham Rita Whalen
 Telida Oline Ticknor Shalmarie Nikolai
     

Upper Tanana Subregion

Tribe Director Alternate Director
Dot Lake none none
Eagle Freddie Stevens Ethel Beck
Healy Lake Evelyn Combs Gary Healy, Jr.
Northway William Chaaiy Albert Gerald Albert
Tanacross Herbert Demit Diane Titus
Tetlin Michael Sam Nathaniel Gene
Tok  Daisy Northway Larry Mark, Sr.
     

Yukon Flats Subregion

 Tribe Director  Alternate Director 
Arctic Village Jonathon John James John
Beaver Rhonda O. Pitka Arlene F. Pitka
Birch Creek Jacqueline Baalam none
Canyon Village Delma Fields Brewster Fields Sr.
Chalkyitsik Bryan Joseph Robin Jonas
Circle Jessica Fields Margaret Henry-John
Fort Yukon Nancy James Michael Peter
Venetie Gary Simple, Sr. none
     

Yukon Koyukuk Subregion

Tribe Director Alternate Director
Louden (Galena) Jenny Pelkola Charlie Green
Huslia Norman Burgett Lorraine Pavlic
Kaltag Dawn Nickoli Tristan Madros
Koyukuk Josie Dayton Leo Lolnitz
Nulato Michael Stickman Walter Stickman, Sr.
Ruby Kathryn Kangas Pat McCarty
     

Yukon Tanana Subregion

Tribe Director Alternate Director
Alatna Amelia Edwards Harding Sam
Allakaket Gordon Bergman, Sr. Harold David, Sr.
Evansville Frank Thompson Lula James
Fairbanks Beverly Kokrine Andrea Durny
Hughes Ella D. Sam Wilmer J. Beetus
Lake Minchumina none none
Manley Elizabeth Woods none
Minto Charlie Titus Carla Dick
Nenana Tim McManus Victor Lord
Rampart Yvonne Woods Michael Wiehl
Stevens Village Michael Simon none
Tanana Curtis Sommer Helium Edwardsen