2018 TCC Annual Convention and Full Board of Directors Meeting

 

TCC’s 2018 Annual Convention and Full Board of Director’s meeting took place March 12th-15th with the theme ‘Working Together for a Stronger Future’.  

 

Re-Cap Videos

Re-Cap Videos

Check out some of the video re-caps from our 2018 Annual Convention and Full Board of Directors Meeting.

 

 

 

Keynote Speakers

2018 TCC Keynote Speakers

Dr. Jessica Black

Fort Yukon/Nenana

Dr. Jessica Black is a Gwich’in Athabascan from the villages of Gwich’yaa Zhee [Ft. Yukon] and Toghotthele [Nenana], Alaska.

In her current job as Assistant Professor for the Department of Alaska Native Studies and Rural Development and Tribal Management at UAF Jessica teaches, co-leads several research projects, and serves her Alaska Native community in various ways.

She currently serves on the Fairbanks Native Association Board of Directors as well as the Tanana Chiefs Conference Health Board. Outside of work and community responsibilities Jessica enjoys learning and spending time with elders, culture bearers, and language warriors.

Watch Jessica’s Keynote Speech:

Julia Fisher-Salmon

Chalkyitsik/Beaver

Julia Fisher-Salmon is a 20 year-old emerging leader from Beaver and Chalkyitsik. She is currently attending the University of Alaska Fairbanks, where she is majoring in Criminal Justice.

She is also working towards achieving her Associate’s Degree in Tribal Management.

She is currently working in Washington, D.C. as an intern for Congressman Don Young. Julia sits on the TCC Emerging Leaders Youth Advisory Council as the Treasurer. 

Watch Julia’s Keynote Speech:

 

 

Award Winners

Award Winners

Congratulations to our 2018 Award Winners!

Lee Meckel, OEH
TCC Employee of the Year
Dr.Stu Marcotte, Tok
Rural Employee of the Year
Shanda Huntington
Utility Manager of the Year
Charles Wright, Tanana
Accomplish the Most with
Limited Resources Award
Eric Tremblay
Operator of the Year
Brenda Ambrose, Ruby
Tribal Administrator of the Year
Vanessa Joseph, Minto
Patti Hyslop Leadership in
Sobriety Award
Sergeant Roberts
Public Service Recognition
Samuel Johns for Humanitarian Efforts
Special Recognition
Kelly Fields for K9 Efforts
Special Recognition
Ivan Demientieff
Special Recognition
Traditional Chief Joslin Olin
Special Recognition
PJ Simon
Special Recognition
 

 

Election Information

Election Information

ELECTION SEATS

TCC Executive Board of Directors
SUBREGIONAL POSITIONS
Lower Yukon Subregion– 3 Year Term 2018-2021 
           
          
RESULTS:
           Eugene Paul, Holy Cross
       

Upper Kuskokwim Subregion – 3 Year Term 2018-2021 
           
          RESULTS:

           Nick Alexia, Sr., Nikolai

OFFICER POSITIONS
TCC Secretary/Treasurer – 3 year term 2018-2021 

          RESULTS:
           Jerry Isaac, Tanacross

TCC REGIONAL HEALTH BOARD
Yukon Tanana Subregion  3 year term 2018-2021 

            RESULTS:
           Andrew Jimmie, Minto

Yukon Koyukuk Subregion – 3 year term 2018-2021 (Currently Walter Stickman, Sr., Nulato)

           CANDIDATES:
           Pat McCarty, Ruby
           Flora A. Nickoli, Nulato
           Walter J. Stickman, Nulato
           Margaret Wilson, Kaltag

TCC EDUCATION COUNCIL
Yukon Flats Subregion – 3 year term 2018-2021 (Currently Vivian Juneby)
           CANDIDATES:
           Nellie Winer, Beaver    

Yukon Koyukuk Subregion – 3 year term 2018-2021 (Currently Gertie Sam)
            CANDIDATES:
           Gertie Sam, Huslia

INTERIOR ATHABASCAN TRIBAL COLLEGE BOARD OF TRUSTEES
Yukon Koyukuk Subregion  3 year term 2018-2021 (Currently Jenny Pelkola)
           CANDIDATES:
           Jennie Pelkola, Louden  

Lower Yukon Subregion  3 year term 2018-2021 (Currently Margie Walker)
            CANDIDATES:
           Margie Walker, Grayling

ALASKA FEDERATION OF NATIVE VILLAGE REPRESENTATIVE
1 Seat -one year term (2018-2019) Currently Julie Roberts-Hyslop of Tanana


INTERIOR REGIONAL HOUSING AUTHORITY BOARD OF COMMISSIONERS
Seat A  Three year term (2018-2021) Currently Larry Nathaniel, Circle
             RESULTS:
           Larry Nathaniel, Circle

Seat B  Three year term (2018-2021)Currently Janet Woods, Rampart
             RESULTS:
            Teisha  Simmons, Fairbanks